Finans

Yatırım, Banka, Hisse Senedi, Ekonomi, Piyasa, Kurumsal, Kredi

İş

İş Arama, Kariyer, İlan

Para

Para Kazanma Yolları

Tasarruf

Ticaret

Anasayfa » İş

Sermayesiz İş Fikirleri

Sermayesiz İş Fikirleri

1-Merdiven silmek. Bugün piyasada 40 ila 100 ytl karşılığında (merkeze ve şehire göre)bina aralarındaki merdivenleri silebilirsiniz.Eğer ben erkeğim bu iş bana göre değil derseniz keyif sizin. Ayda 10 binayla 50 ytlye anlaşırsanız 50*10:500 ytl yapar. Unutmayın ayda en az 4 defa veya 8 defa silmeniz gerekli.

2-Esnaf vitrin ve cam temizliği. Sadece esnafların vitrin ve cam temizliğini yaparak para kazanabilirsiniz.Bir esnafın camını temizlemek ayda 50-100 ytl arası. Haftada iki gün yapılıyor.Ayda 8 kere ücret bir aylık alınıyor.

3-Hazır poşet içecekler Bir termos alıyorsunuz evde hazırladığınız sıcak suyu içine koyuyorsunuz.Toplu halde plastik bardak ve kaşık alıyorsunuz.Başlıyorsunuz işe.İşimiz hazır içecekler sektöründeki tüm ürünleri müşteri ayağına sunmak. çay,kahve,bitkisel çaylar,salep vs.. Hedef kitleniz taksiciler ve minibüsçüler olabilir.Mesela Üsküdardaki bir durakta hatırladığım kadarıyla minibüslerin işe başlama yerinde çay ocağı var.Ama müşteri bekleme noktalarında yok.Aynı şekilde bu taksicilerdede durum böyle.Bir başka hedef kitle olarak pazar yerlerini de seçebilirsiniz. Sebze meyve ve elbise satan pazarcılarda müşteriniz olabilir.Ve tabii ki esnaflarıda unutmamak lazım.Etrafında çay ocağı yoksa.

4-Kendinize güveniyorsanız izinli pazarlama yöntemi uygulayabilirsiniz.Bir bayiye gidin bu mobilya sektörüde olabilir diğer bir sektörde olabilir. Ürünlerinizi tanıtmak için ev toplantıları düzenleyeceğim tanıtım standları kuracağım deyin.Karşılığında satılan üründen belli komisyon isteyin. Anlaşabilirseniz önce işi nasıl yapıcağınızı öğrenin.Ürün hakkında firma hakkında bilgiler edinin.Ve bir iş planı oluşturun. Örneğin bir koltuk takımı tanıtacaksınız.Ürünü fiyatını ve yapılacak taksitleri iyice öğrenin.Ve pazarlamaya başlayın. Ayrıntıya girmek isterdim ama uzun sürebilir. Farklı birkaç kategoride belirteyim.Bu işi dekorasyon yönündede uygulayabilirsiniz. Sizlere ilginç bir anımıda anlatayım. Bundan 4 sene önce Praktikerdeki 19 ytl’lik çadırları alıp 40 ytl’ye satmıştım.(Lokanta tarzı yerlere.)Ve 50 adeti bu şekilde satmıştım. Nasıl mı sattım?İlk önce ürünü alıp satmadım.Japonların (Jıt) Sıfır stoklu üretim sistemini biraz değişikliğe uğrattım.Sıfır stoklu sipariş sistemine çevirdim.Ve ürünün resmini alıp insanlara gösterip siparişlerini aldım daha sonra gidip ürünleri alıp dağıttım.Praktikerdeki satıcının yüzündeki şok ifadeyi hala unutamıyorum.Bu kadar çadırı ne yapacaksın!

5-Plastik doğramacılarla (pimapen-erpen bayileri gibi) ortak çalışabilirsiniz.Balkonları bilirsiniz birçoğu hala plastik doğrama çevrili değil.Plastik çevrili olanlarıda görmüşsünüzdür. Alın size güzel bir fırsat.Önce plastik doğramacıyla komisyon anlaşmanızı yapın.Sonra gidin balkonunda plastik doğrama olmayan bütün evlere teklif yapın. Aynı evlerde görüşme yapabildiğiniz evlerde balkondan bahsederken banyoyuda es geçmeyin.Küvet etrafındaki açık alandanda size bir iş fırsatı çıkabilir. İşin aslı fırsat çok.Ama bunları farketmek lazım.Birde önemli olan kazanırken kazandığınızı harcamaya dikkat etmeniz lazım. Bu yazdığım işlerin birçoğunuza zor geleceğini biliyorum.İsterseniz neden bu tarz işleri yapamayacağınızı anlatın.Elimden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışayım.

6-Ayakkabı boyacısının yaptığı sermayesiz iş.Ama bu kardeşim parayı ayakkabı boyamaktan kazanmıyor.Yaptığı iş kendi çevresindeki evlerin ve esnafların faturalarını yatırmak ve her seferinde 1-5 ytl arasında bahşiş almak.İşi o kadar düzene oturtmuş ki çevresindeki hemen hemen bir çok insan bu işi zahmetli oluyor diye Serkan’a havale ediyor.Serkan etrafına verdiği güven sayesinde kendisine müşteri bulmakta zorlanmıyor.
İşinde o kadar profesyonel olmuş ki fatura zamanı geldiğinde nereye gideceğini çok iyi biliyor.Ve kesinlikle bahşiş almadan iş yapmıyor.Aylık kazancınını açıklamasına kendisini zor ikna ettim. Rakam gerçektende vay be dedirtecek cinsten.Bu işlerden ayakkabı boyamak hariç aylık olarak 1500-2500 ytl arası kazanıyor.Merak ya dayanamadım sordum bu işe nasıl başladığını.İlkokul mezunu olduğu için civar fabrikalardaki kimse kendisine iş vermeyince oturup bu yöntemi düşünmüş.İşiyle ilgili bir ufak sırrı da kendisi açıklamak istedi.Dediğine göre iddaa, at yarışı ve sayısal loto kuponu yatırmakda kazandığı gelirin yarısını oluşturuyor.Kullandığı malzemeler 2 tane birincisi boya sandığı ikincisi bisiklet.Boya sandığı sürekli kahvenin yanında duruyor.(adres belli olsun diyeymiş) İşteki en büyük avantajlarıda şunlar.
1-Fatura ve şans oyunları yatırma yerleri işi yaptığı alandan sadece 1 km uzak.
2-Herkesle arası çok iyi ve hiçbir müşterisiyle tartışmaya girmiyor.
Bu işi anlattıktan sonra diğer bir işe geçelim.

7-Bu sermayesiz işin de diğerinden pek bir farkı yok ama bu sefer hizmet alanı değişik. Mehmet amcayla bu işi konuşurken ağzından lafı almak zor oldu ama sonunda işin nerede yapıldığını söylemeyeceğime söz vererek ikna ettim. Mehmet amca bildiğiniz üç tekerlekli taşıma bisikletiyle ilçe içinde mal taşıyor.Dışarıdan görenlerin bu iş para kazandırır mı be dediği bir iş. Çevresindeki bir çok esnafın ve vatandaşın tüm taşıma ihtiyaçlarını cüzi bir miktara yapıyor.En önem verdiği ödemeleri anında almak.Örnek bir esnaf verecek olursam en sıkı müşterisi bir kömürcü.Sattığı kömürleri yerine götürmesi için her seferinde 3 tl veriyor.Kışın günde 10′un üzerinde sadece evlere servis yapıyor.Tabi sadece bu değil pazara giden yaşlıların ve bayanların da çantalarını ve hatta kendisini bile taşıyor.Yazın ise ağırlığı inşaat malzemeleri taşımaya veriyor.Gelelim kazancına Mehmet amca ayda 2000-3000 ytl arası kazanıyor.Kışın kömürcüden aldığı aylık ortalama para 1500 tl.
İlginç hizmetleri de var örneğin yaşlı ve yatalak hastaları berbere taşıyor ya da etrafı gezdiriyor.Diğer müşterilerinden de bir kaç örnek verelim.
-Halı yıkama şirketi kendi aracı dışarıda olduğu zaman yakın mesafe için,
-Nalburlardan ağır malzemeler alan ve nakliye tutmak istemeyen ve gideceği yer yakın olan müşteriler,
-Manavlar gün bitiminde boş kasaları kendi depolarına taşıtmak için,
-Mermerciler kamyonları dışarıda müşteriye gittiği zaman yakın mesafelere Mehmet amcayı çağırıyor.
Size açıkladığım bu sermayesiz iş fikirlerindeki girişimcilerin ikisininde ortak özelliklerini de son olarak yazmak istiyorum.
1-İkisinin de bu işlerden kazandıklarıyla kendi evleri var.
2-İkisi de ilkokul mezunu ve iş bulamayınca bu yollara başvurmuşlar ve gayette memnunlar.
3-Bu çok önemli kazandıkları parayı kesinlikle harvurup harman savurmuyorlar. Çünkü ne kadar zor kazanıldığını biliyorlar.
4-Bir diğer özellikleri de kesinlikle müşterilerine karşı olumsuz tavırlar sergilemiyorlar ve sürekli gülerek karşılıyorlar.Onlara göre bir müşteri kaybetmek işi kaybetmekle eşdeğer.

Bir önceki yazımız olan AVM Alışveriş Merkezi Kira başlıklı makalemizde alışveriş, alışveriş merkezi ve avm hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , ,