Finans

Yatırım, Banka, Hisse Senedi, Ekonomi, Piyasa, Kurumsal, Kredi

İş

İş Arama, Kariyer, İlan

Para

Para Kazanma Yolları

Tasarruf

Ticaret

Anasayfa » Banka, Para

Para Gönderme

Para Gönderme

Yakınlarınıza Para Yollamanın Yöntemleri

Yakınlarınıza ve arkadaşlarınıza mektupla para yollamak pek güvenli bir yöntem değildir. Para yollamanın en güvenilir yöntemi bir banka ya da postane aracılığıyla havale yapmaktır.

1. Banka Havalesi ya da EFT

Hem sizin hem para yollayacağınız kişinin vadesiz banka hesabı varsa, bankanıza giderek o kişinin hesabına havale ya da EFT (Elektronik Fon Transferi) yaptırabilirsiniz.

Hem sizin hem para göndermek istediğiniz kişinin aynı bankada hesabı varsa, o kişiye “para havalesi” yapabilirsiniz.

Para göndermek istediğiniz kişinin bir başka bankada hesabı varsa, para gönderme işlemi EFT (Elektronik Fon Transferi) olarak adlandırılıyor. Bankanız bu tür işlemler için genellikle belirli bir ücret alır.

Para havalesi ya da EFT işlemlerini telefonla ya da internet bankacılığı aracılığıyla da yapabilirsiniz. Aynı bankaya ait farklı hesaplar arasında para aktarma işlemlerini o bankaya ait bankamatiklerden de yapmanız mümkün. Amacınız en az masrafla para aktarabilmek ise internet bankacılığından yararlanmanızı öneririz. Bankalar internet bankacılığı kullanımını teşvik etmek amacıyla pek çok parasal işlem için ya hiç para almıyor ya da çok düşük bir masraf alıyor.

2. PTT Posta

Para göndermenin bir başka yolu da yakınızdaki on-line hizmet veren bir PTT şubesine giderek posta çeki ya da havale hizmetlerinden yararlanmanız. PTT aracılığıyla para gönderme konusunda daha ayrıntılı bilgi için PTT resmi websitesini inceleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Para Biriktirme Rehberi başlıklı makalemizde birikim, Para ve para biriktirme hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , ,