Finans

Yatırım, Banka, Hisse Senedi, Ekonomi, Piyasa, Kurumsal, Kredi

İş

İş Arama, Kariyer, İlan

Para

Para Kazanma Yolları

Tasarruf

Ticaret

Anasayfa » İş, Kariyer

İşten Çıkarma

İşten ÇıkarmaBazen şirketlerin işçi çıkarma dışında seçeneği kalmaz.Ama acı gerçek şudur ki, çok sayıda şirket bütün yol boyunca yapması gereken şeyi son ana bırakır.-ev temizliği.Bu bir iki yüzlülük haline gelir.Nasıl mı??

Yönetici olmak her zaman kolay bir iş değildir, ama yönetici olmayı bir kez kabul edince, çalışanlarımıza karşı sorumluluklarımız vardır ve bu da, onları kendi durumları konusunda sürekli bilgilendirmemizi gerektirir. Hiç bir şirket titiz bir değerlendirme sisteminden yoksun olmamalı ve hiç bir yönetici onu uygulayamaz hale gelecek kadar zayıf düşürülmemelidir.

Sorun performans değerlendirmeleri sonucunda gerçekten durumları vahim olan kişilere yöneticileri tarafından işten çıkarma sebepleri zamanında olduğu gibi söylenmediğinden, onlara nazik ve müşfik davranıldığından çok sayıda şirket sözünü ettiğimiz işten çıkarma gibi zor bir duruma düştüğü zaman ikiyüzlülük yapmak durumunda kalır.

Kötü sonuçlarla karşı karşıya kalan yönnetim ekibi maliyetlerin hemen düşürülmesine karar verir. Şirketteki bütün yöneticiler bu konuda alacakları en acil önlemin işçi çıkartma olduğunu düşünür ve diyelim, N bölümünün yöneticisi iki kişiyi işten çıkarır. Oysa, bu olağanüstü nazik yönetici o güne kadar çalışanlarına hep ne kadar iyi olduklarını söyleye gelmiş ve ikramiye verme zamanı geldiğinde onları eşit şekilde ödüllendirmiş, hatta bir çoğu eğitime göndermiştir. Ama yükseliş dönemi sona eripte işler kötü gitmeye başlayınca, kimlerin ayrılması gerektiğini çok iyi bilir. Bunlar, üzerlerine düşeni yıllardır yapmayan X ve Y dir.

İşten çıkarma sebepleri söylemek için bu iki kişiyi ayrı ayrı yanına çağırır;

Her ikiside “Niye ben?” diye sorar.

Eveleye geveleye verdiği yanıt, “Sen, çünkü yeterince iyi değildin.” olur.

“Ama bana 30 yıldır hep iyi olduğum söyleniyordu!Şimdi ne oldu?”

Yerinde bir soru.

Eğer bu yönetici onca zamandır personel işini doğru yürütüyor olsaydı, zavallı X ve Y için işten çıkartılmak böyle büyük bir şok yaratmayacaktı.Durumlarını bildikleri için topluca işten çıkarmaya gerek kalmayacak , şirketi çoktan, kendileri terk edeceklerdi. Oysa şimdi, kendilerine yeni bir işi bulmak zorunda bırakılıyorlar.

İşte bu şirket ve yönetici iki yüzlülüğüdür.

Arkadaşlar “Liderlik” kolay değildir.Mutlaka HAYIR demesini bilmeniz gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan AVM Alışveriş Merkezi Kira başlıklı makalemizde alışveriş, alışveriş merkezi ve avm hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler: