Finans

Yatırım, Banka, Hisse Senedi, Ekonomi, Piyasa, Kurumsal, Kredi

İş

İş Arama, Kariyer, İlan

Para

Para Kazanma Yolları

Tasarruf

Ticaret

Anasayfa » Tasarruf, Ucuz

3G Turkcell Avea Vodafone Fiyat Karşılaştırma

3G Turkcell Avea Vodafone Fiyat Karşılaştırma

Bilgisayar üzerinden yapacağımız 3G ve ADSL bağlantılarının maliyet ve diğer açılardan değerlendirmesi:

Kullanım Alışkanlıkları

Evde çok fazla internet kullanan biri değilseniz ve aylık data kullanımınız 4 GB’ı geçmiyorsa ADSL yerine 3G teknoloji üzerinden internete bağlanmayı tercih etmek mantıklı bir çözüm olabilir. Ancak performans ADSL gibi olmayacaktır. Çünkü aşağıda inceleyeceğimiz fiyatlar genelde 4 GB’a kadar mantıklı çözümler sunuyor. Daha üstü kotalı seçenekler ise ekonomik olmaktan uzak.

Ancak video izleyen, MSN üzerinden videolu sohbetler yapan, film ya da müzik indiren bir profil için 3G paketleri çok pahalıya geliyor.

FİYAT

Kıyaslamada mevcuttaki en ucuz internet bağlantısı 4 GB kotalı abonelik için 29 TL alınmıştır (geçici süreyle yapılan özel kampanyaları dikkate almıyoruz). ADSL içn birde sabit telefon hattı alma zorunluluğu bulunmaktadır, ancak ev telefonu kullanan için bu ekstra bir servis olmayıp bundan yararlanmaktadır. Ev telefonu kullanmayan grup ise yakın zamanda çıkacak “Çıplak ADSL “ ile avantaj yakalayacaktır.

Bağlantı Türü

3G

3G

3G

ADSL

Operatör

Turkcell

Avea

Vodafone

TTNET

Kota

4 GB

4 GB

3 GB

4 GB

Hız (Gerçek)

1-2 Mbps (Gerçekte)

1-2 Mbps (Gerçekte)

1-2 Mbps (Gerçekte)

8 Mbps’e kadar

Fiyat

39 TL

55 TL

50 TL

29 TL

3G paketlerine bakacak olursak karşılaştırma olması için 4 GB’lık paketlere bakıyoruz: Turkcell‘de 4 GB’lık paket 39 TL. Vodafone‘da ise bu rakam 3 GB için 50 TL. Avea‘da ise 4 GB için istenen rakam 55 TL (Rakamlar bilgisayar üzerinden 3G bağlantısı sağlandığında ödenecek değerler. Ayrıca USB bundle ile yapılacak kullanımlarda ilk faturada gelecek olan vergiler hesaba dahil edilmemiştir).

Fiyat anlamında 3G paketleri arasında en mantıklısı 39 TL ile Turkcell’in 4 GB’lık paketi olarak görülüyor. Hız taahhüdü bulunmayan bu pakette, uygun donanımla yüksek hızlarda kullanım mümkün olabilir.

Öte yandan gerek TTNET gerekse 3G paketlerinin fiyatları neredeyse aynı (Turkcell için öyle en azından). Ancak ADSL maliyet hesabımızı telefonla hiç görüşme yapmadığınız üzerine kuruyoruz. Aksi durumda telefon faturası da bu maliyetlerin üzerine eklenebilir.

Hız

İnternet bağlantısında en önemli konulardan biri hızdır. Biri ADSL’i baz alarak yaptığımız değerlendirmede 8 Mbps üzerinden bir hız değerlendirmesi yaptık. Bu hızın (nisbeten) stabil olması 3G karşısındaki en büyük avantajıdır. 3G teknolojisi teorik olarak 28.8 Mbps değerlerine ulaşmayı mümkün hale getirse de yoğun bir bağlantıda değil 28.8, 1-2 Mbps değerlere bile ulaşması zordur. Ayrıca hareket halinde iken 3G’nin hızı da önemli oranda düşmektedir.

Öte yandan halen kullanımda olan USB modemlerle 7.2 Mbps‘ten daha yüksek hızlarla bağlantı kurmak mümkün değil. Ancak Turkcell Ağustos ayı içinde satışa sunacağı yeni modemi ile 21 Mbps’e kadar hızları destekleyecek. Diğer operatörler içinse henüz yüksek hızlı modemler ufukta görünmüyor.

Yani 3G için ortalama 1 Mbps, ADSL içinse 8 Mbps’e kadar hızlardan söz etmek mümkün.

Tablo: ADSL ve 3G’nin artı ve eksileri

ADSL Artıları
Düşük Maliyet
Sürekli sabit ve istikrarlı bağlantı
Hızlı Bağlantı (1, 4 ve 8 Mb seçenekleri bulunuyor
ADSL’in eksileri
Sabit telefon hattı gerektirmesi

Eski hatlarda parazit ve yavaşlama sorunu

3G Artıları
3G ile mobilite avantajı
3G ile sadece cep telefonundan değil, 3G modemler ile dizüstülerden bağlantı olanağı
3G’ nin eksileri
Yüksek iletişim maliyeti
Görüntülü iletişim vs gibi seçenekler kullanıldığında pil ömrünün kısa sürede bitmesi
Baz istasyonu değişinde bağlantı kopukluğu
Aynı baz istasyonuna çok sayıda 3G bağlantısı sağlandığında iletişimin yavaşlaması

Değerlendirme

Yoğun bir şekilde internet kullanmayan, iki üç günde bir 1-2 saat internete giren, onda da iki-üç sayfa bakıp çıkan ve interneti sabit bir mekanda kullan

mayı düşünmeyenler için 3G uygun sayılabilir. Ancak yoğun bir internet kullanıcısı için 3G hiç de uygun olmaz. Çünkü kota aşımında ödeyenecek paralar çok yüksek olabilir.

Kullanım Şekillerine Göre Değerlendirme

Aşağıda kullanıclar kullanım alışkanlıklarına göre kategorilendirilmiş ve ADSL ve 3G’nin faydalarına göre değerlendirilmiştir.

Profil 1: İnterneti mesajlaşma için kullananlar

Kullanım alışkanlığı: Profil 1 kullanıcı interneti sadece e-postalarını kontrol etmek, haberlere bakmak ve sosyal ağlara bağlanmak için kullanan ve internette uzun süre geçirmeyen bir kullanıcı. Çalıştığı için akşamları yorgun oluyor ve bilgisayarla çok fazla arası yok. Ev telefonunu da kullanmıyor.

Kotalı ADSL kullanıcısı ve pek bir dosya indirmediği için de aylık 4GB kotayı aşmıyor. Aylık 8Mbps hızda ADSL bağlantısı için en ucuz tarife olan 29 TL’yi ödüyor.

Profil I pahalı sayılan 3G telefon alıyor ve artık internete cep telefonundan bağlanıyor. Ucuz olması için sadece cep telefonundan kullanabileceği 3G interneti paketi alıyor. Bu paketler

·         Örneğin; Avea ile 7 TL olup garanti edilemeyen 2 Mbps hızla sadece 100 MB kota ( Bu kota ile sadece e-mail, haberler gibi sayfalara bakılabilir) içermekte.

·         Sadece cep telefonu ile kullanılabilen bu pakette ekranın küçük oluşu nedeni ile çok büyük kullanım zorluğu bulunmaktadır.

·         Netbook üzerinden 3G kullanılmak istendiği durumda ise minimum paket fiyatları 35 TL üzerine çıkmaktadır.

·         Diyelim ki Profil I cep telefonu yerine bir netbook satın aldı. Şimdi 2GB bağlantı için ayda en ucuz tarife olan 35 TL’yi ödeyecek. Eğer kampanya yok ise aynı parayı sadece 1GB kota için için ödemek zorunda kalacaktı ve ADSL’e göre hem düşük kota hem düşük hız için en az 7 TL zarar edecekti.

·         ADSL kullanıcısı 29 TL ödüyor ancak, daha yüksek hızda, bilgisayarda rahat dolaşmasını sağlayan bir kotada, ayrıca evde birden fazla ADSL kullanıcısını destekleyen ve daha iyi bir kullanım sağlayan servis sunulmaktadır.

·         Bu 3G paketi; ADSL’in yerine kullanmaktansa; evde, işe gidip gelirken birbirine tamamlayıcı olabilir.

(Yukarıda belirtilen tarifelerin dışında ADSL’de sabit telefon hattı alma zorunluluğu ve 3G’de mobil hat alma gibi ekstra maliyetlerde vardır.)

Profil 2: Ortalama kullanıcılar

Profil II evli ve çalışıyor, bilgisayara ve internete de meraklı. Aylık 8Mbps’ye kadar hızla aylık sınırsız kota için 49 lira bağlantı ücreti ödüyor.

İlk önce Türkiye’de sınırsız kotalı 3G paketi sunan bir mobil operatörü bulunmuyor. Buna yakın alınabilecek 3G paketi ise  6GB kotalı 55 TL’lik paket olabilir. Ancak bu durumdada 4 katı az hızlı ve daha düşük kotalı paket için 6 TL fazla vermek durumunda kalacaktır.

Profil II’nin çocukları internete girmek istediğinde 3G maliyeti katlanacaktır.

Sadece burda 3G yine yukarıdaki gibi bir tamamlayıcı özellik olabilir.

Not:Sabit hat olarak Standart hat kullanıyor ve aylık 14.83 TL, yuvarlarsak 15 TL ücret ödüyor. O da Mehmet gibi 27 lira kurulum ücreti ödemiş. Böylece toplam aylık 64 TL internet bağlantısı ücreti ödüyor ama ev telefonunu da arada kullandığı için sabit ücret çöpe gitmiş değil.

Profil 3: İnterneti sonuna kadar kullananlar

Profil III günün önemli bir kısmını, hiç olmazsa akşamlarının büyük kısmını internette geçiren bir kullanıcı. Evinde gerçek sınırsız 8Mbps internet var ve aylık 99 TL bağlantı ücreti ödüyor. Buna karşılık internette yararlandığı içerik de gerçekten sınırsıza yakın. Büyük boyutlarda dosyalar alıp atıyor ve bu bağlantı hızına ihtiyacı var. Kesinlikle kotaları sevmiyor. Dahası mesajlaşıyor, posta alıp atıyor ve internetin türlü nimetlerinden faydalanıyor.

Profil III’e 3G’de sınırsız tarife olmadığından kesinlikle bir çözüm sunulamıyor.

Sonuçta cep telefonunda 3G veri paketleri veri miktarı olarak ancak metin ağırlıklı internet gezileri ve işleri için yeterliler. Ancak medya ağırlıklı gezginler için ve sınırsız bağlantıya alışanlar için ise oldukça düşük rakamlar. Bu kotalarla kullanıcıların cep telefonlarından internet kullanmaya alışması beklenemez. Ancak internet bağlantısının yanında sunulan avantajlar ve ücretsiz görüntülü konuşma seçenekleri tamalayıcı olarak ADSL ile birlikte kullanılabilir.

Sonuç itibariyle 3G şu anki hali ve fiyatlarıyla kotalı ADSL bağlantısına fiyat-performansta rakip olamasada; ADSL yanında tamamlayıcı olması veya çok az internet kullananlar için bir seçenek olabilir. 3G esnekliğiyle ve özgürlüğüyle öne çıkmasına rağmen ADSL interneti yoğun veri indirmek için kullananlar için vazgeçilmez oluyor.

Bir önceki yazımız olan Parasal Zeka ve Kişisel Finans başlıklı makalemizde Borç, enflasyon ve faiz hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:, , , , , , , , , , , ,

5 Comments »

 • baygün coşkun :

  ben yaklaşık 1 yıldır avea jet kullanıyorum yaşadıklarımı size abartısız ve doğru olarak yazıyorum 12 ay tahattütlü aldım ama kardeşim ilk 2 ay hiç kulanamadım avea müşteri hizmetlerindeki çalışanların hepsi beni tanıdı çekmiyor ben günde 10defa arıyorum güya tümvergiler dahil 29tl imiş 38 39 37 den aşağı fatura gelmedi hepsi yalan.??????

 • ilim_bilim :

  Baştan aşağı okudum Arkadaşın yazdıklarını.

  Rakamlar zaten milletimizin gelir gücüne göre astronomik derecede.

  Avrupada çalışan sıradan bir işçi yaklaşık 2000 tl maaş alırken

  kendi ülkesi geneli tüm sabit hatlar bedava sınırsız aramaya sahip

  16000 hızında yine sınırsız internet dahil tüm vergiler dahil 50€
  ortalama 100 tl

  biz saadece ttnete 50 tl internet faturası verip + telefon verip oratalama 100 tl yi geçmekte.

  gelir düzeyimizmi? asgari ücret

  4 kişilik bir Aile ferdini 1500 lira açlık sınırımız diye açıklama yapan Devletimiz alay eder ve geberin der gibi 3/1 gibi bir rakamla avutuyor

  Türkiyeye Hoş geldiniz.
  Tuttuğunu öpen Ülke benim Ülke
  ya sev ya terk et diyor ama pasaportda vermiyor.

  yani anlayacağınız çekeceğimiz günler daha gelmedi…….

 • ali :
 • mahir mete :

  anlamiyorum valla cogu ulkede 3gde limit-kota yok bizim ulkede sacmalıklar almis basini gidiyo..

 • MESUDE :

  AMAN ARKADAŞLAR AVEA YA GEÇMEDEN BİR DÜŞÜNÜN DERİM.FATURAMI 45 TL YE 1500 DAK. SINIRSIZ İNT. DİYE VERDİLER.3 GÜNLÜK FATURA 70 TL.2. FATURA 166TL.GÖRÜNCE HEMEN VADOFONA GEÇTİM.2 GÜNLÜK FATURADA 101 TL.1 AY KULLANDIM 340 TL.TURKCEL GOLD KULLAN DAHA AZ ÖDERSİN.İNTERNET DOĞRU DÜZGÜN ÇEKMİYOR.ARTIK TÜRKCEL KONTÜRLÜ KULLANIYORUM.ÇOK MEMNUNUM.50TL YÜKLÜYORUM.NE İNTERNET PAKETİMİ NEDE KONUŞMALARI NEDE MESAJLARI BİTİREMİYORUM FAZLA FAZLA YETİYOR .DOLANDIRILMAYIN DERİM.

Düşüncelerini paylaş!

Add your comment below, or trackback from your own site. You can also subscribe to these comments via RSS.

Be nice. Keep it clean. Stay on topic. No spam.

You can use these tags:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>